20150223 wielki post Rozpoczeliśmy okres pokuty, przygotowujący nas do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt, Wielkiejnocy. Obejmuje on okres liturgiczny od Środy Popielcowej do Wieczerzy Paschalnej w Wielki Czwartek. W VII wieku Kościół katolicki za początek postu przyjął szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele wyłączone były z postu, aby zachować 40 dni pokutnych jego początek przypadał na środę. Od 1570 roku był to już zwyczaj powszechnie obowiązujący w Kościele. Trzy najważniejsze zalecenia to post, modlitwa i jałmużna. Kościół przypomina nam, że Jezus traktował te zalecenia jako trzy najlepsze drogi do zbliżenia się do Boga.

     Liturgia w okresie Postu staje się wyciszona, kolor dominujący w czasie mszy jest fiolet. Z obrządku znika śpiew „Chwała na wysokości” i „Alleluja”, którą zastępuje „Chwała Tobie, Słowo Boże”. Niedopuszczalne jest ozdabianie ołtarzy kwiatami, jedynym instrumentem akompaniującym śpiewom mogą być organy, również dzwony są rzadziej uruchamiane. Chrześcijanie w trakcie Wielkiego Postu nie powinni brać udziału w zabawach. 

 W dzisiejszej homili Ks. Proboszcz porównał nasze przeżycie, nasz rozwój duchowy w Wielkim Poście do kwiatu. Jeden kwiat jest piękny, ale szybko umiera, jego liście szybko opadają i nie bije on już swoim blaskiem. Można go porównać do osoby, która nie uważa Wielkiego Postu jako czasu wyciszenia, albo uznaje go tylko przez chwilę nie starając się przybliżyć do Boga. Inny kwiat jest również piękny, jednak jego kwiat pięknie rozkwita i odpowiednim czasie wydaje owoc. To osoba zmieniająca się dzięki temu okresowi ku dobremu. Trzeba nam, aby przeżycie dla nas czasu pokuty było tym drugim kwiatem, abyśmy wydali dobry owoc. Dążąc do tego możemy przez wiele dróg. Może nią być postanienie jakiegoś wyrzeczenia, walka z nałogiem. Kolejną drogą może być udział, pobożny udział w nabożeństwach Męki Pańskiej, czyli Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Czytanie codziennie fragmentu Pisma Świętego np. Ewnageli św Marka lub Mateusza i rozważanie przeczytanego fragmentu również może być sposobem na oczyszczenie naszej duszy.

 

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w nabożeństwach Męki Pańskiej.

Droga Krzyżowa - piątek godz. 17:00

Gorzkie Żale ( z kazaniem Pasyjnym) - niedziela godz. 16:00

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018