20150405 wielkanoc   Przeżyliśmy najważniejsze święta Kościoła Katolickiego – Święte Triduum Paschalne, trzy święte dni, rozpoczynające się od Wieczerzy Pańskiej, kontynuując święta w czasie Oktawy Wielkanocnej.  

   Uroczystą Mszą Świętą w Wielki Czwartek o godzinie 19:00 rozpoczęliśmy w naszej świątyni obchody Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Zbawcy. W czasie Mszy św. w Pierwszej Modlitwie Eucharystycznej usłyszeliśmy "On to w dzień przed męką za zbawienie nasze i całego świata, to jest dzisiaj, wziął chleb w swoje święte i czcigodne ręce …" W ten dzień – "to jest dzisiaj" wspominając tajemnicę ustanowienia eucharystii oraz kapłaństwa, gdy Jezus przygotowywał się do przejścia przez śmierć do życia. Dziękując mu za te wspaniałe sakramenty oraz Jego poświęcenie dla naszego zbawienia.

   W Wielki Piątek czuwając od rana w Ciemnicy, tj. więzieniu upamiętniającym pojmanie i prześladowanie Jezusa, przygotowywaliśmy się do 18:00. W czasie Liturgią Męki Pańskiej uczciliśmy Mękę, Krzyż i Śmierć Naszego Pana, niejako uczestnicząc osobiście w ostatniej drodze, w pogrzebie Pana Jezusa.

   Wielka Sobota niosła dwa obrazy tajemnicy Bożej Męki. Jednym jest obraz grobu, spoczynku Pana i nasza modlitwa. Drugim jest Cud Zmartwychwstania Pańskiego. Jezus pokonuje śmierć. Liturgię Wigilii Paschalnej o godzinie 20:00 rozjaśnił promień świecy - Paschału. W tę to noc Jezus przeszedł ze śmierci do życia. Odnawiając swój własny chrzest święty, poprzedzony uroczystym Chwała na wysokości Bogu oraz Alleluja rozpoczęliśmy obchody Świętej Nocy.

   Rano kontynuując, w czasie Rezurekcji chwaliliśmy i wielbiliśmy Pana. Przez cały tydzień będący Oktawą Wielkanocnym po Mszy odmawialna była Koronkę do Miłosierdzie Bożego. Przez Nowennę przygotowywaliśmy się do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, uroczystości ustanowionej przez Jana Pawła II. Uroczyście kończącą oktawę.

   Dziękujemy za wszelką pomoc w przygotowaniu i przeżyciu tego świętego czasu. Począwszy od osób sprzątających kościół, obejście kościelne, przygotowujących dekoracje. Podziękowania dla lektorów czytających nam Słowo Boże, strażaków, strzelców i harcerzy za wartę przy Bożym Grobie, służbie liturgicznej i Panu kościelnemu, Fotografowi, scholii na czele z Panem organistą modlącej się podwójnie, bo według powiedzenia, "kto śpiewa dwa razy się modli". I wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasze święta były jeszcze piękniejsze, ciężko wymienić każdego z osobna. Nam wszystkim uczestniczącym w Liturgiach Triduum Paschalnego i czuwaniach.

Wszystkie zdjęcia z Uroczystości można obejrzeć w GALERII.


W czasie tego pięknego czasu każdy z nas składał komuś życzenia na te święta oraz czas Wielkanocy. My również pragniemy wszystkim przekazać, nie tylko na okres wielkanocny, ale na każdy dzień naszego życia. Życzymy przede wszystkim wewnętrznego pokoju. Jak powiedział w czasie homilii na Mszy wieczornej, w Niedzielę Miłosierdzi Bożego Ks. Biskup Stanisław Jamrozek, że my często życzymy sobie zdrowia, czasami pieniędzy. Jednak to pokój ducha jest najważniejszy, bez niego ani zdrowie nic nie jest warte ani pieniądze.

Dlatego wszystkim życzymy pokoju ducha, aby Boża łaska, Boże Miłosierdzie mogło w nas działać.

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:30, 10:30, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018