20150823 dozynkiDziękczynienie za zebrane plony, tradycyjnie mówiąc dożynki są świętem rolników o charakterze religijnym. Tradycja dożynek parafialnych jest dziękczynieniem składanym Bogu za szczęśliwe zakończenie żniw i zebranie plonów. Obecnie - tak jak w przeszłości - wieńce, które rolnicy składają w kościołach przy ołtarzu wraz z innymi płodami ziemi, są ofiarowane Bogu jako wotum dziękczynne za owoce, plony ziemi, przez którą nas karmii Pan.

Polskie dożynki mają ścisły związek z tradycją. W średniowieczu na tę okoliczność powstały msze wotywne z błogosławieństwem plonów. W czasie takiej Mszy głoszono specjalne kazanie, a uroczystość kończyła się odśpiewaniem „Te Deum”. Obecnie do Mszy używa się szat koloru białego, natomiast „bierze się” zbiór modlitw: „Msza po zebraniu plonów ziemi”. Po okolicznościowym kazaniu następuje poświęcenie dożynkowego wieńca oraz przyniesionych plonów. W czasie procesji z darami rolnicy składają w ofierze bochen chleba i owoce ziemi.
Ofiarowany chleb jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty. Chleb symbol wszystkich potrzeb człowieka, w czasie Mszy św. staje się Ciałem Chrystusa, pokarmem na życie wieczne.
Od zarania dziejów Polska jest krajem rolniczym, nie dziwi więc, że zebranie plonów i wszystkie święta związane z owocami, plonami ziemi przesiąkły, kulturą, tradycją i religią. Dożynki są największym w roku świętem rolników - będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu, pracy rąk, błogosławieństwa Bożego.