201510Rozpoczynamy miesiąc październik, miesiąc poświęcony modlitwie Różańca Świętego. Modlitwie jakże prostej, a jednocześnie tak wzniosłej i owocnej. Różaniec był, jest dla chrześcijan umocniem duchowym i fizycznym, w walce ze złem, z problemami tego świata. Jest także przebłaganiem za słabości ludzikie. Mówiąc prościej modlitwa Różańcowa jest bronią we wszystkim.

"Podajcie mi moją broń" - mówił Ojciec Pio, gdy czuł, że traci siły w walce ze złem. - "Tym się zwycięża szatana" - wyjaśniał, biorąc do ręki różaniec. Jego słowa potwierdza patron proboszczów, Jan Maria Vianney, mówił; Jedno tylko Zdrowaś Maryjo dobrze powiedziane wstrząsa całym piekłem.

Różaniec – to chrześcijańska modlitwa, nazywany był pierwotnie Psałterzem Najświętszej Maryi Panny. Właściwe od początku istnienia tej modlitwy funkcjonowały trzy części różańca. Zmiany dokonał papież Jan Paweł II listem apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 16 października 2002 roku, wprowadzając nową część różańca, czyli Tajemnice Światła.

Modlitwa różańcowa nie polega tylko na powtarzaniu poszczególnych modlitw. Modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo mają być pomocą do rozważania tajemnic Ewangelii i to właśnie medytacja a tym samym spotkanie z żywym Jezusem Chrystusem i Jego Matką jest istotą modlitwy różańcowej. W dzisiejszych czasach, różaniec zaczyna kojarzyć się z modlitwą, która pozostaje domeną starszych osób. Niestety trzeba przyznać, że coraz mniej ludzi odmawia tą piękną, tradycyjną modlitwę. Z drugiej strony jednak możemy zauważyć, że Różaniec wciąż jest żywy w Kościele!

Część pierwsza — tajemnice radosne

Odmawia się w poniedziałki i soboty.

• Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
  • Nawiedzenie świętej Elżbiety
  • Narodzenie Jezusa
  • Ofiarowanie Jezusa w świątyni
  • Odnalezienie Jezusa w świątyni

Część druga — tajemnice światła

Odmawia się w czwartki.

• Chrzest Jezusa w Jordanie
  • Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej
  • Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia
  • Przemienienie Pańskie na górze Tabor
  • Ustanowienie Eucharystii

Część trzecia — tajemnice bolesne

Odmawia się we wtorki i piątki.

• Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
  • Biczowanie Jezusa
  • Cierniem ukoronowanie Jezusa
  • Dźwiganie krzyża na Kalwarię
  • Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

Część czwarta — tajemnice chwalebne

Odmawia się w środy i w niedziele.

• Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
  • Wniebowstąpienie Chrystusa