20151022 sw jan pawel iiJan Paweł II - Karol Wojtyła, to postać znana całemu światu, zarówno chrześcijanom, jak i osobom innej wiary, czy nawet ateistom. Najlepiej obrazuje to ceremonia ziemskiego pożegnania oraz sam moment śmierci Karola Wojtyły, kiedy to cały świat wstrzymał oddech. Papież wielki, papież święty natychmiast. Co jednak sprawiło, że człowiek, który zaszedł tak daleko,  pozostał sobą i przygarniał do siebie rzesze ludzi. Rzesze ludzi garnie ciągle do Boga, a wierni modlą sie przez Jego wstawiennictwo, odwiedzają  Jego grób,  czczą Jego relikwie i odwiedzają Jego miejsca, takie jak dom rodzinny, czy uniwersytet. 

A wszystko zaczęło się w 1920 roku w rodzinie skromnej, pobożnej,  oddanej ojczyźnie,  pełnej miłości i dobroci. W Wadowicach przychodzi na świat Karol. Lata dziecięce i młodości są trudne, umiera mama, brat, w przyszłości ojciec, te straszne wydarzenia, a w tle wojna, walka o każdy dzień.  Trudny to czas dla Karola Wojtyły, czas w którym musi dokonać wyborów. Postanawia posłuchać wezwania Boga - dziś wiemy, że Pan miał wielkie plany wobec niego. 1 listopada 1946 roku, Karol zostaje wyświęcony na księdza. Pochłania go praca duszpasterska na swoich parafiach, oraz praca naukowa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Szybko zostaje zauważony i przesuwa się wyżej w hierarchiczej strukturze kościoła.  Aż do tej najwyższej godności,  godności następcy świętego Piotra. Po wyborze i ogłoszeniu światu nowego papieża, 22 października 1978 roku następuje uroczysta inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. 

W czym jednak tkwi siła świętości naszego rodaka. Niektórzy mogą powiedzieć, że osobom duchownym łatwiej jest być świętymi,  że prawdziwymi świętymi są ci, których uroczyście ogłosi kościół. Jednak to każdy z nas może być świętym, być w niebie na równi z innymi. Jak osiągnąć świętość? Wspaniale pokazuje to Jan Paweł II,  nie zmienia go władza i wiedza, cały czas pozostaje sobą.  Robi to co kocha, a więc czci Boga, rozmawia z ludźmi,  ucieka w majestat przyrody. Pamięta o tym co wyniósł z domu, o ojczyźnie, o miejscach ważnych dla jego życia.  Nie ma tutaj miejsca na tytuły, stanowiska czy wiedzę naukową, ważne są tylko wiara, nadzieja i miłość, a pozostałe aspekty doskonale te trzy elementy uzupełniają.

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018