20151101 kaplicaPrzybądźcie z nieba na głos naszych modlitw,
mieszkańcy chwały wszyscy święci Boży;
Z obłoków jasnych zejdźcie aniołowie, 
Z rzeszą zbawionych spieszcie na spotkanie.
Ref. 

Anielski orszak niech twą duszę przyjmie, 
Uniesie z ziemi ku wyżynom nieba,
A pieśń zbawionych niech ją zaprowadzi, 
Aż przed oblicze Boga Najwyższego.

Niech cię przygarnie Chrystus uwielbiony, 
On wezwał ciebie do królestwa światła.
Niech na spotkanie w progach Ojca domu 
Po ciebie wyjdzie litościwa Matka. 

Promienny Chryste, Boski Zbawicielu,
jedyne światło, które nie zna zmierzchu,
bądź dla tej duszy wiecznym odpocznieniem, 
pozwól oglądać chwały Twej majestat. 

Podobnie, jak ta pieśń kościelna śpiewana w czasie nabożeństwa pogrzebowego, składa się z dwóch części, tak samo i miesiąc listopad kryje w sobie dwie tajemnice. Pierwsza z nich to tajemnica świętości. W Uroczystości Wszystkich Świętych, przypadającej pierwszego dnia tego miesiąca, czcimy tych, którzy mieszkają w chwałe i mogą oglądać oblicze Boga. Są to nie tylko Ci, ktorych oficjalnie ogłosił Kościół, również ci, którzy swoim życiem zasłużyli na zbawienie. Wśród nich zapewnie są ludzie dobrze nam znani. Wszyscy oni otrzymali niezwykłą zapłatę  za swoje święte życie. Każdy jest powołany do życia wiecznego, niestety nie wszyscy podążają  za tym powołaniem. Jedni całkowicie schodzą z tej drogi, inni gubią się w czasie ziemskiej wędrówki.

Dla tych zagubionych jest przeznaczone miejsce oczyszczenia - czyściec. To w listopadzie wspominamy wszystkich zmarłych, którzy tam przebywają. Modlimy się za duszę znajdujące się tam, aby mogły dołączyć do grona świętych. Czemu ma służyć nasza modlitwa za zmarłych? Ponieważ dusze czyśćcowe nie mogą same sobie pomóc. Tylko nasza modlitwa, nasza pamięć o nich może im pomóc. Według nauki katolickiej, wierzymy, że zbawione dusze mogą wypraszać nam łaski u Boga.

Tradycyjnie nasza modlitwa za zmarłych, przejawia się w kilku aspektach. Głównym z nich jest Msza św, to w czasie ofiary Jezusa nasza modlitwa jest szczególnie skuteczna. Ogromnie ważna jest osobista modlitwa, nawiedzenie cmentarza i sama pamięć o zmarłych. W tym roku mogliśmy jednocześnie, w tym samym czasie, połączyć te wszystkie elementy, biorąc udział w Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, w uroczystej mszy św. odprawionej w nowej kaplicy cmentarnej.  

Warto pamiętać o zmarłych, nie tylko naszych bliskich zmarłych, także o tych którzy tej modlitwy w czyśćcu potrzebują. Nie tylko w listopadzie, czy rocznicę śmierci, ale przez cały czas. Bo nasza modlitwa ma ogromną moc. Może pomóc osiągnąć coś, co trudno jest na ziemi pojąć - życie wieczne.

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018