201512 rok swiety milosierdziaRok Święty zostanie rozpoczęty 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. (…) W kolejną niedzielę, tj. III Niedzielę Adwentu, otworzone zostaną Drzwi Święte w Katedrze Rzymu. (...) Postanawiam również, aby w tę właśnie niedzielę w każdym Kościele lokalnym, w Katedrze (..) została otworzona na cały rok taka sama Brama Milosierdzia. Według decyzji Biskupa Ordynariusza, taka Brama będzie mogła być otworzona również w sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów, którzy właśnie tam bardzo często doświadczają w sercu łaski i znajdują drogę do nawrócenia. (Franciszek, Misericordiae Vultus)


Kościoły Archidiecezji Przemyskiej, w których decyzją ks. abpa Józefa Michalika, zostanie otworzona Brama Milosierdzia:

Kościoły podniesione do godności bazyliki mniejszej: Przemyśl – Archikatedra, Jarosław – Kościół NMP Bolesnej (oo. Dominikanie), Krosno – Kościół Trójcy Przenajświętszej (Fara), Leżajsk – Kościół Zwiastowania Pańskiego (oo. Bernardyni), Przeworsk – Kościół Ducha Świętego (Fara), Stara Wieś – Kościół Wniebowzięcia NMP (oo. Jezuici).

Sanktuaria na terenie Archidiecezji Przemyskiej: Sanktuaria maryjne: Przemyśl – oo. Franciszkanie, Borek Stary - oo. Dominikanie, Domaradz, Haczów, Hyżne, Jasień, Jaśliska, Jodłówka, Kalwaria Pacławska, Łańcut – Fara, Polańczyk, Sanok – oo. Franciszkanie, Tuligłowy, Wielkie Oczy i Zagórz NMP, Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie (parafia pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli), Sanktuarium św. Jana z Dukli w Dukli (oo. Bernardyni), Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie, Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

Ponadto: Kościół Sióstr Karmelitanek Bosych pw. NMP z Góry Karmel i św. Józefa w Przemyślu.


W czasie Jubileuszowego Świętego Roku Miłosierdzia (8 grudnia 2015 r. – 20 listopada 2016 r.)

Każdy wierny za odbycie, na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia, krótkiej pielgrzymki do Drzwi Świętych, otwartych w każdej Katedrze i w kościołach wyznaczonych przez Biskupa diecezjalnego. Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem w Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za Papieża  oraz w intencjach, które nosi w sercu dla dobra Kościoła i całego świata.

Osoby, które z różnych powodów nie mogą udać się do Świętych Drzwi (chorzy, osoby starsze i samotne, którzy często nie są w stanie wyjść z domu). Odpust udzielony za przeżywanie z wiarą i radosną nadzieją choroby i cierpienia jako doświadczenia bliskości z Panem, poprzez przyjęcie komunii św. lub uczestniczenie we Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu.

Za każdym razem, kiedy wierny sam wykona jeden lub kilka z uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy, z pewnością otrzyma jubileuszowy odpust. Wiąże się z tym zaangażowanie w życie miłosierdziem, aby otrzymać łaskę pełnego i głębokiego przebaczenia mocą miłości Ojca, który nikogo nie wyklucza.

Opracowane na podstawie artykułu znajdującego się na stronie Archidiecezji Przemyskiej http://przemyska.pl/2015-2016/


Zachęcamy także do odwiedzenia specjalnie przygotowanej strony internetowy z okazji Roku Świętego:

Jubileusz Miłosierdzia - Miłosierni jak Ojciec

oraz wszytanie się w słowa Papieża Franciszka, zawarte w bulli przeznaczonej na ten szczególny czas:

Misericordiae Vultus

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018