2016 03 07 10.49.55 768x1024W dniach od 4 do 6 marca w naszej parafii odbyły się Rekolekcje święte. Rekolekcje mające nie tylko przygotować nas, nasze serca do dobrego przeżycia Świąt Paschalnych, ale także do bycia lepszymi ludźmi, abyśmy lepiej rozumieli nasze życie i naszą wiarę. Rekolekcje poprowadził Ks. Daniel Trojnar, Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie, wraz z członkami OAZY. Program rekolekcji składał się z kilku zagadnień: I. Bóg jest miłością, II. Jestem grzesznikiem, III. Jezus jedynym Panem i Zbawicielem, IV. Przyjmij Jezusa jako Jedynego Pana i Zbawiciela.      

Piątek 

Nasze Rekolekcje rozpoczęły się o godzinie 17:00 uroczystym rozważaniem Drogi Krzyżowej, w której Jezus ukazuje Swoją wielką Miłość do każdego człowieka. Jezus jest Miłością, tak kocha człowieka, że oddaje swoje życie za każdego z nas. Tylko taka Miłość jest prawdziwa

"Moi Drodzy. Każdy przyszedł tutaj, w tym momencie z jakąś konkretną historią swojego życia. Z jakimiś konkretnymi wydarzeniami, które stały się wcześniej, może w tym tygodniu, a może dzisiaj. I dobrze jest,  żebyś teraz, w tym momencie, patrząc na Jezusa Miłosiernego - mówił w piątkowej homili rekolekcyjnej Ks. Daniel - na Jezusa Miłosiernego w obrazie 'Jezu Ufam Tobie', w tym konkretnym momencie w tym miejscu gdzie teraz jesteś,  uświadomił sobie, z czym tu przyszedłeś. Co w tym momencie wypełnia Twoje serce, jak wygląda teraz twoje życie. Jakie myśli cisną się do twojej głowy. Co zostawiłem w domu, z czym przyszedłeś tutaj (...) Rekolekcje to czas, kiedy Jezus daje się poznać i staje się jeszcze bardziej bliski, wychodzi naprzeciw (...) Rekolekcje to nie jest czas, żebyś zmieniał swoje życie,  bo ciągle powinieneś sam zmieniać swoje życie. Rekolekcje to czas, żeby zacząć po prostu wszystko od początku."


Sobota

Sobota był czasem bardzo intensywnym w przeżywaniu naszych parafialnych rekolekcji. W Zespole Szkół już od godz. 9:00 modlitwą rozpoczęła się konferencja, której tematem przewodnim była grzeszność człowieka, jego słabości, upadki, ale także podnoszenie się z tych upadków dzięki Bożej Mocy, dzięki Bożej Miłości. Po konferencji i przerwie zebrani udali się do sal, gdzie toczyły się rozmowy ewangelizacyjne. Każdy, kto chciał mógł wypowiedzieć swoje przemyślenia i rozważać o nich z innymi uczestnikami. Około południa rozpoczęła się druga konferencja pt. Jezus jedynym Panem i Zbawicielem. Ks. Daniel mówił w niej, że jedyną drogą między niebem a ziemią jest krzyż. To Jezus przez swój krzyż otworzył nam most do Ojca.

W godzinie Miłosierdzia Bożego,  w świątyni rozpoczęła się celebracja sakramentu pojednania (spowiedź). Trwająca do Liturgii Eucharystycznej. W czasie homili Ks. Daniel mówił o Eucharystii, jako uczcie. "Eucharystia jest po to, żeby spożywać. A czy ty często "spożywasz" Jezusa, czy przychodzisz na ucztę i w ogole nie jesz? Mowisz, że przychodzisz na msze. Przychodzisz na mszę, ale czy spożywasz. Jakbyś się czuł, gdybyś przygotował piękna ucztę, zaprosił gościa, a on by ci powiedział "nie będę nic jadł"? (...) Chrześcijaństwo jest religią uczty. Religią spożywania Ciała Pańskiego."

Po Mszy świętej, podobnie jak w piątek uwielbialiśmy Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, modlitwę prowadził Ruch Światło-Życie.


Niedziela 

Ostatni dzień rekolekcji przypadł na IV Niedzielę Wielkiego Postu. Niedzielę nazywaną "laetare", czyli niedzielę radości. W słowach Ewangelii słyszeliśmy przypowieść o synu marnotrawnym. W homilii Ks. Rekolekcjonista przedstawił obraz dwóch synów z owej przypowieści, jako obraz nas samych, jako przykłady naszych zachowań. Pierwszy syn nazwany przez Ewangeliste marnotrawnym, żąda pieniędzy od swojego ojca. Bierze coś co nie jest jego. I gubi się w swoim życiu, trwoni pieniadze, pozostaje mu żyć tak jak trzoda. Upada, ale gdy widzi jaki błąd popełnił postanawia wrócić i błagać ojca o przebaczenie. Drugi syn przez całe życie wykonuje swoje obowiązki, przestrzega prawa. Jednak jakże jest rozgoryczony, gdy dowiaduje się, że ojciec wyprawił ucztę dla swojego syna, który wydał otrzymany majątek. Ocenia brata nie po tym, że się nawrócił, ale przez pryzmat co zrobił przedtem, jakim był grzesznikiem. My także czesto żądamy od Boga czegoś co nie należy do nas, upadamy. Jesteśmy grzeszni, ale czy potrafimy zauważyć nasze błędy, przyznać się do nich i nawrócić się?  Druga postawa, to postawa człowieka przestrzegajacego prawo, wykonującego swoje obowiązki, ale gdy ktoś otrzymuje więcej od niego, lub coś się zmienia w czyimś życiu na lepsze zaczyna oceniać innych przez pryzmat swojej prawości.

Rekolekcje zakończyliśmy nabożeństwem pasyjnym Gorzkich Żali.

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018