2016 03 14 10.13.21 1024x1100Ewangelie poświęcają św. Józefowi łącznie 26 wierszy, jego imię wymieniają 14 razyZaręczony z Maryją, Józef stanął przed tajemnicą cudownego poczęcia. Nie był według ciała ojcem Chrystusa. Był nim jednak według prawa żydowskiego jako prawomocny małżonek Maryi. Chociaż więc Maryja porodziła Pana Jezusa dziewiczo, to jednak wobec prawa żydowskiego i otoczenia Józef był uważany za ojca Pana Jezusa. Tak go też nazywają Ewangelie. Ojcowie Kościoła podkreślają, że do tak bliskiego życia z Jezusem i Maryją Opatrzność wybrała męża o niezwykłej cnocie. Dlatego Kościół słusznie stawia św. Józefa na czele wszystkich świętych i daje mu tak wyróżnione miejsce w hagiografii.

Apokryfy i pisma Ojców Kościoła wysławiają jego cnoty i niewysłowione powołanie - oblubieńca Maryi, żywiciela i wychowawcy Jezusa. Jest patronem Kościoła powszechnego, licznych zakonów, krajów, wielu diecezji i miast oraz patronem małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, ubogich a także cieśli, drwali, robotników, rzemieślników, wszystkich pracujących i ekonomistów. Wzywany jest także jako patron dobrej śmierci. W ikonografii św. Józef przedstawiany jest z Dziecięciem Jezus na ręku, z lilią w dłoni. Jego atrybutami są m. in. narzędzia ciesielskie: piła, siekiera, warsztat stolarski; bukłak na wodę, kij wędrowca, kwitnąca różdżka (Jessego).


"Szczęśliwy, kto sobie Patrona
Józefa ma za Opiekuna.
Niechaj się niczego nie boi,
Gdy święty Józef przy nim stoi."

Wszystkim którym patronuje św. Józef,
na czele z Papieżem emerytem Benedyktem XVI,
Ks. abp Józefem Michalikiem,
oraz naszym Księdzem Proboszczem Józefem,
składamy wraz z modlitwą najserdeczniejsze życzenia,
Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej na każdy dzień.
Niech patron, św. Józef czuwa każdego dnia w czasie posługi pasterskiej,
i w wykonywanej pracy.
A Duch Święty opromienia swoim światłem każdy dzień.

Nie zapominając o zmarłych,
Ks. Józefie Kluzie i Ks. Józefie Krzywdzie,
w ich intencji składamy modlitwę o szczęście wieczne.

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018