Matki Bożej Zielnej"Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia."

To słowa offertorium, czyli ofiarowania, które kapłan wypowiada nad hostą w czasie Mszy św. Jest to modlitwa, w której celebrans dziękuje Bogu za dar chleba, czyli pokarmu. Tak i wszyscy wierni, zgodnie z tradycją dziękują Bogu za zbiory.

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP zwanej świętem MB Zielnej, w czasie uroczystej sumy rolnicy składają dziękczynienie za dar plonów ziemi. Przynoszą kłosy zbóż, kwiatów i ziół. Tworząc z nich wianki i wieńce dożynkowe.

Według tradycji, gdy apostołowie przyszli zobaczyć miejsce spoczynku Maryii zobaczyli tylko piękne kwiaty i zioła, które miały wspaniały zapach. Tradycja katolicka nakłada się tutaj z tradycją przedchrześcijańską, gdzie obchodzono święto plonów i pogody. Wiara chrześcijańska dała temu wymiar duchowy. 15 sierpnia to również święto Wojska Polskiego, po tym jak w walce Polacy pokonali bolszewików, jak wierzono wszystko dzięki wstawiennictwu Matki Bożej podczas Cudu nad Wisłą.

Plony ziemi dają  nam pokarm do życia. Rolnicy przynoszą do świątyni zebrane kłosy zbóż, bukiety z kwiatów i ziół. Dziękując za dary ziemi, za pogodę oraz proszą o dobre zbiory na kolejny rok i zachowanie od klęsk żywiołowych. W tym roku, według tradycji piękne wieńce przygotowali mieszkańcy Czaplak, Skolina, Żmijowisk i ul. Łukawieckiej z Wielkich Oczu.

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018