2017 03 09 16.13.12Pokutujcie! – to główne wezwanie orędzia fatimskiego, które sto lat temu z ust Maryi usłyszał świat. Pokutowanie nie wymaga nadzwyczajnych czynów – wymaga wyrzeczenia się grzechu i podjęcia czynów pokutnych, jakie Kościół zawsze poleca: modlitwy, postu i jałmużny. A także ofiarowania Bogu zwykłych trudności życia. Człowiek potrzebuje konkretu, więc dobrze jest, jeśli swoje czyny pokutne podejmuje za konkretną osobę lub w intencji konkretnej sprawy. 

Zmiany powinno się zaczynać od siebie. Warto więc zacząć od walki ze swoimi słabościami, swoimi nałogami, podjąć trud naprawy siebie. Ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym ze swoim kazań powiedział: "...Postanowienie ma nas doprowadzić do poczucia słabości, a nie wielkości. Musisz znaleźć sobie takie postanowienie, przy którym myślisz czy uda Ci się wytrwać. - Nie będę jadł słodyczy.  - A uda Ci się? - Jasne od czterdziestu lat nie jem słodyczy.  A potem jestem dumny w Wielką Sobotę, że wytrwałem. Musimy się dotknąć naszej słabości, dlatego musimy robić postanowienia w tym, czym jesteśmy słabi. Jeśli w towarzystwie jesteś gadułą, to w Wielkim Poście zacznij milczeć. Ale jeśli jesteś milczkiem, siadasz z boku, żeby tylko nic nie mówić, to zacznij zabierać głos(...) Trzeba znaleźć w sobie słaby punkt, modlić się i wytrwać w postanowieniu."

Cały okres Wielkiego Postu przygotowuje nas do przeżycia tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jeżeli widzimy przed sobą tę perspektywę, to inaczej, dużo głębiej przeżywamy ten szczególny czas w naszym życiu. Możemy postawić taką tezę: tak będziemy przeżywali Święta Wielkanocne, jak przeżyjemy Wielki Post. Dlatego warto sięgnąć w głąb siebie i podjąć trud walki ze swoimi słabościami, przez które często cierpią także najbliżsi. Modlitwa i trwanie w postanowienich pozwolą nam lepiej przygotować się i przeżyć Święte Triduum Paschalne.

Gość Niedzielny przygotował bardzo piękny i oby owocny program modlitw na Wielki Post. Każdy zainteresowany otrzymuje konkretną intencję, w której będzie się modlił dowolną modlitwą. To także bardzo piękny sposób przeżywania czasu pokuty, szczególnie że czasu są trudne, a wokół nas dzieje się wiele złego.

Zachęcamy do podjęcia takiej modlitwy i wyboru intencji poprzez stronę Gościa Niedzielnego lub samemu, tej która najbardziej dotyka nas, nasz kraj i cały świat. Poświęćmy chwilkę naszego czasu, mimo że może większość z tych intencji nas osobiście nie dotyka. Jednak nasz kraj, wyznawcy Chrystusa, inni ludzie potrzebują tej modlitwy. A my w Wielką Sobotę, w czasie Liturgii Zmartwychwstania Pańskiego, będziemy czuć się dumni i piękniej przeżyjemy te święta.     

- za osoby winne aborcji, aby zrozumiały swoje zbrodnie, zerwały z nimi i nawróciły się 

- za rządzących, aby starali się służyć dobru wszystkich ludzi, Ojczyźnie a zaprzestali waśni i sporów

- za kraje, w ktorych toczą się wojny i konflikty, aby zapanował pokój a niewinni ludzie przestali ginąć i cierpieć  

- za biskupów i kapłanów o świętość życia,  aby byli dobrymi pastarzami

- za Europę, aby powróciła do swoich chrześcijański korzeni

- za osoby cierpiące, chore, samotne, potrzebujące modlitwy, aby w innych ludziach znaleźli pomoc i otrzymali potrzebne łaski

- za osoby prześladowane z powodu wiary, aby nie ustali nigdy w swojej wierze i ufali Bogu, a ich oprawcy nawróciłi się 

- o pokój na świecie,  aby nie dochodziło do zbrodni, ataków terrorystycznych, a ludzie mogli żyć bezpiecznie    

- za ofiary przemocy, wyzysku, aby godność osoby ludzkiej była ponad podziałami i wyzyskiem

- za grzech bluźnierstwa, profanacji i bezczeszczenia symboli religijnych, aby dokonujący ich zrozumieli i naprawiłi swoje postępowanie

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018