20160526 boze cialo 00Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana, zwana Bożym Ciałem - to  kościelne święto Eucharystii, które w 1264 Papież Urban IV, wprowadził do kalendarza liturgicznego. Do naszego kraju święto Bożego Ciała dotarło w 1320 roku, zaś Procesje Bożego Ciała zostały zapoczatkowane 200 lat później. Polska to jedyny kraj, gdzie w każdej parafii odbywają się procesje od XV wieku, aż po dzień dzisiejszy. Procesje po wyjściu z kościoła udają się do czterech oddalonych od siebie ołtarzy, przy każdym z ołtarzy czytana jest Ewangelia jednego z czterech Ewangelistów. Na koniec procesji wiernym udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, na wszystkie cztery strony świata.

W tym roku nasz procesja ruszyła w stronę Skolina. Kolejno przy oltarzach: na małym rynku przy kapliczce Matki Bożej, przy kapliczce na ul. Krakowieckiej i przy krzyżu między Wielkimi Oczami a Skolinem. Od trzeciego ołtarza tą samą drogą wróciliśmy do ołtarza polowego na którym mieścił się ostania ołtarz procesyjny. 

Piękny słoneczny dzień. Piękny zwyczaj procesji ulicami naszych wiosek i miast, sypania kwiatów przez dziewczynki, bądź układania dywanów z kwiatów. Mali chłopcy w komżach i z dzwoneczkami w rączkach. Całe rodziny, modlitwa, śpiew i oddawanie czci Jezusowi w Najświętszym Sakramencie. 

 

Jest rzeczą oczywistą, że podczas Mszy św. najważniejsze jest nasze duchowe usposobienie i otwartość na dary Bożej łaski wypływające z sakramentu Eucharystii. Niemniej jednak nasze uczestniczenie w niej łączy się także z konkretną zewnętrzną postawą - gesty, symbole, wypowiadane słowa. 

Ksiądz Proboszcz w czasie homilli mówił o szacunku wobec Eucharystii. Eucharystia jest szczególnym wydarzeniem, ofiarowane podczas mszy chleb i wino zostają przeistoczone w Ciało i Krew Chrystusa. Postacie eucharystyczne nie uobecniają Chrystusa w sposób symboliczny, lecz substancjalnie, zachowując jedynie przypadłości chleba i wina. Poprzez konsekrację, pod postaciami chleba i wina kryje się Ciało i Krew Chrystusa, dlatego odajmy cześć Panu Jezusowi, z szacunkiem...  Wierni coraz bardziej swobodnie zachowują się w świątyni. Szczególnie widać to na Zachodzie. W Polsce także jest coraz mniej szacunku do Najświętszego Sakramentu., takie są zwyczaje, że ktoś przysiądzie sobie z tyłu na ławce, ktoś kucnie lub udaje, że klęczy.  W czasie niedzielnej homilli,  Ks. Wikary wspomniał o jeszcze jednym wymiarze szacunku. O godnym ubiorze w świątyni i zachowaniu się podczas odwiedzania świątyń w czasie wycieczki lub pielgrzymki. Pamiętajmy o modlitwie w kościele, bo jest to miejsce święte. A podziwiając piękno wystroju i architektury, róbmy to godnie i z szacunkiem. 

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018