plakat chrzescijanski 14Rozpoczęły się wakacje, a więc czas wycieczek, podróży i pielgrzymek. Bardzo często jednym z celów naszej podróży jest kościół. Jednak nawet w czasie wakacji, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach zachowywania się podczas odwiedzania świątyń. W wielu kościołach możemy przed wejściem dostrzec taki plakat, który przedstawia, co nie powinniśmy robić w kościele, a co wypada zrobić.

Przede wszystkim wchodząc do kościoła pamiętajmy,  iż w Tabernakulum znajduje się Pan Jezus, dlatego osoby wierzące powinny uklęknąć i uczynić znak krzyża. Modlitwa, choćby krótka to także nieodłączny element zwiedzania kościoła. Powinniśmy zachwać ciszę w kościele, szczególnie jest ona ważna w miejscach gdzie jest dużo pielgrzymów, którzy w tym czasie chcą się spokojnie pomodlić. Cisza, nie oznacza że  mamy cały czas milczeć, możemy modlić się na głos, gdy jesteśmy sami, komentować z rodziną piękno wystroju i architektury, zdarza się też ze ksiądz lub przewodnik opowiada o zabytku. Nasza obecność nie powinna przeszkadzać innym osobom w modlitwie.      

W świątyni warto pamiętać o godnym stoju, więcej informacji, jak nie powinniśmy wchodzić ubrani do świątyni można znaleźć w internecie. Pamiętajmy, że w większości świątyń, w których jest dużo pielgrzymów, przy wejściu możemy zostać poproszeni o okrycie ciała, gdy nie będziemy mieli godnego stroju. W kościele nie powinniśmy używać telefonu (w celu dzwonienia, pisania sms, używania internetu, bądź do zabawy), nie wchodzimy z jedzeniem, lub nie spożywamy posiłków.

W naszym sanktuarium raczej takie przypadki się nie zdarzają, lecz pamiętamy że w innych miejscach, osoby pilnujące porządku mogą zwrócić nam uwagę na poszczególne kwestie.    

Nasza świątynia jest także celem wielu pielgrzymów i podróżujących, których serdecznie zapraszamy. Niestety nie zawsze jest możliwość, aby nasza świątynia była otwarta. Zachęcamy, pielgrzymujacych do wcześniejszego kontaktu.      

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018