2019 06 23 10.17.42 1305x864O najmilszy z gości,
słodka serc radości,
słodkie orzeźwienie.

W pracy Tyś ochłodą
W skwarze żywą wodą,
W płaczu utuleniem.

 

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (9 czerwca br.) przeżywaliśmy w naszej parafii wspaniałe wydarzenie, któremu przewodniczył Ks. bp. Stanisław Jamrozek, wraz z Ks. Dziekanem i naszym Ks. Proboszczem.  

    Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwana też Pięćdziesiątnicą, potocznie nazywana również Zielonymi Świątkami, przypada zawsze 7 tygodni po Zmartwychwstaniu. Jest to jedna z najważniejszych uroczystości liturgicznych w Kościele, m.in. dlatego przed aklamacją Alleluja śpiewamy sekwencję do Ducha Świętego. Jezus zapowiada smucącym się Apostołom, że nie pozostawi ich samymi: ześle Ducha Świętego pocieszyciela. Wiele jest przydomków tej najbardziej zagadkowej i tajemniczej; trzeciej Osoby Świętej, ukazywanej najczęściej pod postacią gołębicy. Określa się Go mianem Pocieszyciela, Stworzyciela, lecz chyba najbardziej trafnym przymiotem jest: Sprawca. Cóż uczynilibyśmy bez niego? Jak mówi św. Paweł w 1 liście do Koryntian: "Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: "Panem jest Jezus" (1 Kor 12, 1). Niestety nieraz zapominamy o Duchu Świętym, pomijamy Go w naszych modlitwach. A przecież tak przydatne i wielorakie dary może nam On ofiarować, gdy się do Niego zwrócimy: Mądrość, Rozum, Radę, Męstwo, Umiejętność, Pobożność, Bojaźń Bożą.

    Dary te w szczególnym i pełnym wymiarze są nam udzielane w sakramencie bierzmowania. Do Ducha Świętego uciekamy się, gdy potrzeba nam "światła Ducha Świętego" - przed rozmaitymi egzaminami, trudnymi sytuacjami, niełatwymi wyborami życiowymi. Dlatego też, w tym pięknym dniu, młodzież z naszej parafii wraz z młodzieżą z Nienowic otrzymała sakrament bierzmowania - sakrament dojrzałości chrześcijanskiej.

    W poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego Kościół obchodzi święto NMP Matki Kościoła. Maryja przebywała z uczniami w wieczerniku, kiedy zstąpił Duch Święty. My mamy szczególną możliwość czcić Maryję w naszej światy, jako Pocieszycielkę Straconych. Dlatego dziękujemy za dar, który otrzymaliśmy 10 czerwca 1997r. W Krośnie, z rąk Świętego Jan Pawła II. Wtedy to, Papież Polak ukronował nasz cudowny obraz Matki Bożej Pocieszycielki Straconych w Wielkich Oczach. 

 


 Zdjęcia z uroczystości w Galerii

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018