2019 10 19 14.20.50 1099x728 Pod Lepanto stanęły naprzeciw siebie dwie potężne morskie armie. Wojska skupione wokół Państwa Kościelnego oraz flota Imperium Osmańskiego, Dzień rozstrzygającej bitwy przypadł 7 października 1571 roku, w pierwszą niedzielę miesiąca – dzień, który dominikanie obchodzili jako wspomnienie Maryi Królowej Różańca. Według zapisów w ten dzień papież i wierni padli na kolana z różańcami w rękach. Podczas modlitwy Pius V miał wizję, w której zobaczył zatokę, gdzie toczyła się walka, a nad nią Maryję patrzącą ze spokojem na zmagania. Matka Boża zapewniła papieża o zwycięstwie. I rzeczywiście – ledwo bitwa się rozpoczęła, ucichł wiatr niekorzystny dla wojsk Ligii Świętej. Mające przewagę liczebną okręty tureckie zostały rozproszone. Rok później Papież Pius V - dominikanin, ogłosił ten dzień świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Decyzją papieża Grzegorza XIII zmieniono nazwę na Święto Matki Bożej Różańca.

Za ojca modlitwy różancowej uważany jest św. Dominik Guzman, wędrowny kaznodzieja, założyciel dominikanów. Dominikanie poprzez szczególne przywiązanie do Maryii, oddający Jej cześć poprzez modlitwę różańcową,  przez to, że ich brat zakonny będący następcą św. Piotra ogłosił to święto, szczególnie obchodzili święto Matki Bożej Rożancowej. Wiele sanktuariów, kościołów, gdzie posługę pełnią (pełnili) dominikanie jest ośrodkami kultu MB Rożańcowej, m.in. Kościół św. Jakuba w Sandomierzu, Kościół św. Wojciecha we Wrocławiu, Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie, Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim. 

Również w naszym sanktuarium szczególnie czczona jest Maryja Rożańcowa. W pierwszą niedzielę października obchodzimy odpust parafialny. W tym naszej uroczystości przewodniczył, homilię wygłosił oraz przewodniczył modlitwie różancowej ksiądz biskup Stanisław Jamrozek wraz z naszymi duszpasterzami, księdzem dziekanem oraz o. Franciszkiem.


 

Zdjęcia w galerii.   

   

Msze Święte  

Niedziele i święta
7:00, 9:00, 11:00, 15:00

Dni powszednie
18:00

   

Kalendarz liturgiczny  

   

archidiecezja-przemyska

   
© Parafia Wielkie Oczy 2013-2018