Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ) – to rodzina franciszkańska, wspólnota, której członkowie (tercjarze) nie porzucają świata, pozostają w swoich domach i nadal żyją w swoim środowisku cywilnym i zawodowym wpływając na niego poprzez własne świadectwo.
Według obowiązującego prawa kościelnego Franciszkański Zakon Świeckich jest stowarzyszeniem powszechnym – międzynarodowym, a w świetle kanonu 303 Kodeksu Prawa Kanonicznego - jest III zakonem: "Stowarzyszenia, których członkowie, żyjąc w świecie, uczestniczą w duchu jakiegoś instytutu zakonnego, pod wyższym kierownictwem tegoż instytutu prowadzą życie apostolskie i zdążają do chrześcijańskiej doskonałości, nazywają się trzecimi zakonami lub otrzymują inną odpowiednią nazwę." (KPK 303). Tym "instytutem zakonnym" jest I Zakon Franciszkański, [Zakon Braci Mniejszych (OFM), Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap), Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv)] i III Zakon Regularny (TOR).
Franciszkański Zakon Świeckich powstał na prośbę ludzi świeckich urzeczonych osobą św. Franciszka, którzy chcieli go naśladować. Mogą do niego wstępować ludzie stanu wolnego, małżonkowie, klerycy, kapłani diecezjalni, biskupi i papieże - każdy, kto pragnie żyć ideałami św. Franciszka we współczesnym świecie, ma ukończone 18 lat i jest praktykującym katolikiem. Ten sposób życia nie wymaga bowiem odejścia od rodzin i wykonywanej pracy. Znakiem rozpoznawczym wspólnoty jest ulubiona przez św. Franciszka litera Tau.
Włączenie do wspólnoty następuje po odbyciu formacji złożonej z trzech etapów: wstępnej, początkowej i przyrzeczenia. Po złożeniu profesji wieczystej zaczyna się formacja stała, która trwa całe życie.
Franciszkanie świeccy realizują swoje powołanie do świętości, prowadząc życie ewangeliczne według Reguły, apostołując przykładem, pełniąc dzieła miłosierdzia oraz budując braterski i ewangeliczny świat.
Herb (odznaka) franciszkanów świeckich - skrzyżowane dwie ręce: Chrystusa po przebiciu gwoździem posłuszeństwa i św. Franciszka (w habicie) ze stygmatami na dłoni. Pośrodku rąk umieszczony jest krzyż.
Zawołanie Pax et bonum (łac.), pace e bene (wł.) - pokój i dobro.
Drugim symbolem jest grecka litera Tau, przypominająca kształtem krzyż św. Franciszka, często używał liter Tau jako podpisu i graficznego skrótu, jako swoistego rodzaju ,,logo" dla formy życia, którą prowadził.
Franciszkański Zakon Świeckich jest stowarzyszeniem publicznym w Kościele, o charakterze międzynarodowym, liczącym obecnie na świecie 500 tysięcy braci i sióstr. Dzieli się na wspólnoty międzynarodowe, narodowe, regionalne i miejscowe. W ciągu swoich dziejów wydał wielu błogosławionych i świętych. W Polsce liczy około 16 tysięcy członków działających przy klasztorach franciszkańskich i parafiach diecezjalnych.
Przełożony Wspólnoty w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wielkich Oczach - br. Jan Kaczmar
REGUŁA FRANCISZKAŃSKIEGO ZAKONU ŚWIECKICH
Strona internetowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce